Kamieniołom w krajobrazie, krajobraz kamieniołomu

Studenci kierunku Architektura Krajobrazu w ramach przedmiotów Inżynieria Krajobrazu (II rok 2 st.) oraz Podstawy ochrony środowiska (III rok 1 st. AZW) uczestniczyli w zajęciach terenowych poświęconych tematyce degradacji i rekultywacja terenów górniczych jako elementów odzyskiwania przestrzeni i kształtowania krajobrazu terenów pogórniczych.

Zajęcia zostały przeprowadzone w powiecie strzelińskim. Rozpoczęły od zapoznania się z bogactwem geologicznym Wzgórz Niemczańsko-Strzelińskich prezentowanym w Parku Skalnym w Strzelinie. Następnym punktem zajęć była jedna z największych (około 1,2 km2 powierzchni obszaru górniczego) i najgłębszych (koło 114 m głębokości) w Polsce i Europie, Kopalnia Granitu w Strzelinie, gdzie przedstawiono wpływ kamieniołomów na środowisko i krajobraz oraz asortyment produkowanych w kopalni materiałów wykorzystywanych w projektowaniu przez architektów krajobrazu. Kolejnym punktem zajęć była Kopalni Bazaltu Janowiczki, prezentująca przyrodniczo-turystyczno-dydaktyczny kierunek rekultywacji kamieniołomu. W rekultywacji rzeczonego kamieniołomu, po podstawowych działaniach z zakresu ukształtowania terenu, postawiono na sukcesję naturalną prowadzącą do przyrodniczego zagospodarowania kamieniołomu. Uzupełnieniem turystyczno-dydaktycznym było utworzenie w nim przystanku w ramach projektu „Naturowe trasy pieszo-rowerowe. Natura łączy samorządy”, promującej przyrodę obszarów Natura 2000 występujących na terenie powiatu strzelińskiego.

Zajęcia odbyły się 19 października 2023r. Pogoda dopisała ;-) Jedynie lekkie opady deszczu towarzyszyły nam na odcinkach dojazdowych pomiędzy poszczególnymi obiektami zajęć, a mżawka chłodziła rozgrzane i rządne wiedzy głowy studentek architektury krajobrazu. Nieplanowanym, ale koniecznym efektem zajęć było wykonanie zadania typu „zaprojektuj i wykonaj” czyli adaptacji gabinetu profesora na suszarnię kamizelek ;-)

Serdecznie dziękujemy, Mineral Polska sp. z o.o. za umożliwienie przeprowadzenia zajęć w Kopalni Granitu Strzelin.

Tekst: Bartosz Jawecki, zdjęcia: Oliwia Wrzesińska, Julia Pasierbowicz, Amelia Kata, Bartosz Jawecki