Rozwiązywanie sporów w gospodarce nieruchomościami

Dnia 28 października 2023 r. w Stowarzyszeniu Rzeczoznawców Majątkowych we Wrocławiu zostało zawarte porozumienie trójstronne o powołaniu Zespołu ds. pozasądowego rozwiązywania sporów w gospodarce nieruchomościami.

W skład zespołu weszła m.in. dr hab. inż. Maria Hełdak, prof. uczelni reprezentująca Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu jako członek Stowarzyszenia Rzeczoznawców Majątkowych we Wrocławiu. Zespół ma opracować zasady działania Sądów Polubownych, których celem jest rozwiązywanie sporów w zakresie gospodarki nieruchomościami w drodze mediacji, koncyliacji i arbitrażu.

Porozumienie zawarto pomiędzy Stowarzyszeniem Rzeczoznawców Majątkowych we Wrocławiu, Śląskim Stowarzyszeniem Rzeczoznawców Majątkowych imienia Andrzeja Kalusa w Katowicach oraz Stowarzyszeniem Rzeczoznawców Majątkowych Wielkopolski Południowej w Kaliszu.

Zadaniem Zespołu jest wypracowanie nowych rozwiązań umożliwiających lepsze i bardziej efektywne prowadzenie postępowań z udziałem dowodu z opinii biegłego rzeczoznawcy majątkowego oraz narzędzi prawnych pozwalających na sprawne prowadzenie sporów głównie w sprawach cywilnych opartych na wartości nieruchomości. Projekt ma charakter pilotażowy.