SKN Planowania Przestrzennego PUZZLE nagrodzone przez Forum Uczelni Technicznych

14 października br., SKN Planowania Przestrzennego PUZZLE, działające przy Instytucie Gospodarki Przestrzennej, zostało nagrodzone w konkursie KoKoN organizowanym przez Forum Uczelni Technicznych. SKN zostało nagrodzone w kategorii „Innowacje i nowe technologie w ekologii i ochronie środowiska” za projekt „Clear Waste – Mobilna Odra”.

W projekcie opracowano aplikację mobilną, opartą na rozwiązaniu Qfield QGIS, pozwalającą na geokodowanie miejsc występowania zanieczyszczeń odpadami stałymi. Aplikacja WasteAppGIS2 umożliwia użytkownikowi dodawanie obiektów wektorowych (o geometrii typu punkt) reprezentujących miejsce występowania odpadów stałych. Dane przestrzenne zbierano w sześciu obszarach, które wybrano ze względu na ich dostępność, popularność, a także biorąc pod uwagę pełnioną przez nie funkcję rekreacyjną. Analizy zgromadzonych materiałów zostały przeprowadzone w usłudze ArcGIS Online oraz Dashboards należących do pakietu programów ArcGIS przeznaczonych do pracy na mapach i z danymi GIS. W tym celu skorzystano z rozwiązań dostępnych dla kont instytucji. W ramach badań przeprowadzono analizę ilościową zanieczyszczeń zlokalizowanych na nabrzeżach oraz wzdłuż linii brzegowej Odry, w tym także dla poszczególnych frakcji odpadów stałych ...

Całość artykułu w pliku do pobrania