Aktualności

Scalenia gruntów – Studenci III roku Gospodarki przestrzennej z wizytą w Dobrocinie i Piławie Dolnej

Podczas wyjazdu terenowego w dniu 28.10.2024 r. do Dobrocina i Piławy Dolnej w gminie Dzierżoniów, studenci III roku kierunku Gospodarki Przestrzennej mieli okazję zapoznać się z pracami urządzeniowo-rolnymi, w tym przykładami zakończonych procesów scalenia gruntów.

Z uwagi na fakt, że Dolnośląskie Biuro Geodezji i Terenów Rolnych we Wrocławiu realizuje zróżnicowane zadania związane z programowaniem, koordynacją i wykonywaniem prac urządzeniowo-rolnych, wizyta w wybranych obiektach miała wymiar zarówno teoretyczny, jak i praktyczny. Pracownicy DBGiTR we Wrocławiu wyjaśnili naszym Studentom niuanse procedur i technicznych aspektów realizowanych na Dolnym Śląsku prac urządzeniowo-rolnych, a także pokazali podczas wizji terenowej wymierne efekty przeprowadzonych prac scaleniowych (wydzielone działki rolne, wydzielone grunty miejscowej użyteczności publicznej, zmodernizowane drogi, zadrzewienia, zbiorniki małej retencji itp.).

Namacalne efekty wiedzy teoretycznej dotyczącej planów urządzeniowo-rolnych oraz prac scaleniowych i ich zastosowania wskazano w terenie - omówiono cele i etapy prac scaleniowych oraz wskazano korzyści płynące z przeprowadzonych działań.

Przeprowadzone prace scaleniowe w Dobrocinie i Piławie Dolnej miały na celu, między innymi, poprawę efektywności gospodarowania przestrzenią rolną, co zwiększyło jej atrakcyjność pod względem produkcyjnym. Dzięki scaleniom rolnicy zyskali dostęp do większych i bardziej jednolitych obszarów uprawnych, umożliwiających efektywniejsze prowadzenie prac polowych i zmniejszyło to koszty produkcji. Nie można też nie wspomnieć o budowie/przebudowie infrastruktury technicznej, takiej jak drogi dojazdowe, co usprawniło komunikację i zarządzanie gruntami.

Dzięki wizycie terenowej usprawnienie zarządzania gruntami, poprawa efektywności ekonomicznej oraz podniesienie wartości użytkowej i inwestycyjnej terenów rolnych nie są już tylko teorią, a namacalnymi korzyściami wynikającymi ze scalenia.  

Wykonane prace scaleniowe wraz z zagospodarowaniem poscaleniowym, które mieli okazję zobaczyć studenci, stanowią przykład efektywnego wykorzystania przestrzeni rolniczej i zrównoważonego planowania. Studenci dzięki zdobytym podczas wyjazdu kompetencjom zrozumieli, że planowanie urządzeniowo-rolne stanowi kompleksowe rozwiązanie dla zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich.

Praktyczne zajęcia terenowe nie mogłyby się odbyć bez przychylności Dyrekcji Dolnośląskiego Biura Geodezji i Terenów Rolnych we Wrocławiu, a także wsparcia finansowego -  wyjazd został dofinansowany ze środków Wydziału Gospodarki Przestrzennej i Architektury Krajobrazu, dziękujemy.

Serdecznie dziękujemy też Pani Sołtys Dobrocina, Grażynie Ziernik za udostępnienie świetlicy wiejskiej i przygotowanie poczęstunku. Życzymy dalszych sukcesów!

Dziękujemy również Pracownikom DBGiTR we Wrocławiu za poświęcony czas, profesjonalne podejście i przekazaną wiedzę!

Wyjazd terenowy został zorganizowany przez Agnieszkę Stacherzak w ramach przedmiotu Kształtowanie Rolniczej Przestrzeni Produkcyjnej. 

Serdecznie dziękujemy za owocny wyjazd terenowy i wspaniałą atmosferę!

Powrót
31.10.2024
Głos Uczelni
Galeria zdjęć