Aktualności

Zajęcia terenowe i pobyt studentów w Centrum Edukacji Ekologicznej w Czechowicach- Dziedzicach

W piątek 10 maja 2024 r. studenci III roku architektury krajobrazu uczestniczyli w zajęciach w Centrum Edukacji Ekologicznej w Czechowicach-Dziedzicach.

Wyjazd studentów odbył się w ramach przedmiotu „Projektowanie elementów zielono-błękitnej infrastruktury w miastach”, prowadzonego przez dr hab. inż. arch. Irenę Niedźwiecką-Filipiak, prof. uczelni, dr inż. arch. Justyną Rubaszek oraz dr inż. arch. kraj. Ewą Walter.

W trakcie pobytu studenci mieli możliwość zdobycia wiedzy teoretycznej i praktycznej dotyczącej rozwiązań zrównoważonego gospodarowania wodami opadowymi, poznając zarówno niewielkie obiekty, jak i całe systemy, w tym renaturyzację potoku Czechowickiego.

Czechowice Dziedzice to gmina o zróżnicowanym krajobrazie, której wyróżnikiem jest gęstą sieć rzeczna oraz liczne stawy hodowlane, a przy tym znaczne różnice wysokości. W przeszłości wielokrotnie występowały na tym obszarze podtopienia i zalania, które stały się bodźcem do nadania kierunku rozwoju w stronę zrównoważonej gospodarki wodnej. Gmina postawiła na zielono-niebieską infrastrukturę, którą wdraża w sposób strategiczny na wielu poziomach. Ważnym elementem strategii jest też wszechstronna edukacja. Centrum Edukacji Ekologicznej prowadzi warsztaty, wykłady i zajęcia terenowe dla licznych grup dzieci i młodzieży, zapoznając ich z budową i funkcjami elementów zielono-niebieskiej infrastruktury. Pobyt studentów był możliwy dzięki zaproszeniu burmistrza miasta Czechowice- Dziedzice, dr Mariana Błachuta i naczelnika Centrum Edukacji Ekologicznej – Pawła Mizery.

Serdecznie dziękujemy za przekazaną wiedzę i wspaniałą atmosferę!

Powrót
14.05.2024
Głos Uczelni
Galeria zdjęć